Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do pracy w szerokorozumianej branży doradztwa zawodowego oraz obszarach zarządzania personelem. Absolwenci studiów znajdą prace na stanowiskach związanych z przygotowaniem do wspierania młodzieży oraz dorosłych w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych (w tym wskazania ścieżki wyboru kolejnego etapu kształcenia, doboru szkoły i ewentualnego zawodu) w oparciu o racjonalne przesłanki tak, by były one adekwatne zarówno do predyspozycji, jak i wymagań rynku pracy. Po ukończeniu studiów, absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:
· aspektów psychologicznych, społecznych, prawnych, etycznych zagadnień związanych z dopasowaniem do zawodu, doradzaniem oraz funkcjonowaniem na rynku pracy,
· narzędzi diagnostycznych i metod wykorzystywanych w pracy doradczej,
· skutecznego planowania kariery zawodowej,
· kompetencji miękkich,
przygotowania do wspierania młodzieży i dorosłych w podejmowaniu optymalnych decyzji edukacyjno-zawodowych, tak, aby były one adekwatne zarówno do osobistych preferencji i predyspozycji, jak i wymagań i możliwości rynku pracy.
Absolwenci omawianego kierunku są zatrudniani m.in. jako specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi, do spraw pracowniczych i socjalnych bądź jako eksperci odpowiedzialni za rekrutację, selekcję i motywowanie pracowników w organizacjach gospodarczych, społecznych i administracyjnych.
Absolwenci mogą podjąć prace jako doradcy zawodowi w urzędach pracy, centrach informacji i planowania kariery zawodowej, Ochotniczych Hufcach Pracy, agencjach zatrudnienia, instytucjach szkoleniowych, instytucjach dialogu społecznego, instytucjach partnerstwa lokalnego. Możesz być także szkolnym doradcą zawodowym lub coachem.
Kończąc studia na kierunku zarządzanie państwem będziesz mógł rozpocząć pracę w instytucjach publicznych, ministerstwach i urzędach centralnych, urzędach Wojewódzkich, jednostkach samorządowych, stowarzyszeniach, fundacjach, instytucjach europejskich.